بررسی پروژه بیمارستان نیکان غرب

نیکان غرب یک بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی 200 تختخوابی می باشد که در زمینی به مساحت 8200 متر مربع در 16 طبقه با زیربنای تقریبی 45000 متر مربع شامل بخش های تخصصی و فوق تخصصی، درمانگاه ها، کلینیک های تخصصی و هتل اقامت بیماران و همراهان در مجاورت بیمارستان، در غرب تهران احداث شده است.

در طراحی این بیمارستان از به روزترین استانداردهای طراحی در دنیا استفاده شده است و الگوی رفت و آمد بین فضاها به گونه ای طراحی شده که ارتباط بیماران و کادر درمان به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد. همچنین در طراحی داخلی این بیمارستان سعی بر آن بوده است که نورپردازی به صورت طبیعی با استفاده از المان های طراحی انجام گیرد.

بيمارستان ها و مراکز درماني به عنوان مهم ‎ترين عناصر شهري، علاوه بر آنکه در شرایط عادي بايستي به بهترين و ساده‎ ترين شکل نسبت به ارائه خدمات مورد نظر شامل خدمات درماني، بهداشتي، آموزشي و پژوهشي عمل کنند، بلکه در شرایط بحراني اعم از بحران هاي طبيعي نظير سيل، زلزله، بيماري هاي همه‎ گير، آتش سوزي و… و يا بحران هاي انسان‎ ساز نظير بمباران هاي زمان جنگ، انفجار نيز بايد بتواند با تمام امکانات نسبت به کمک رساني و درمان مجروحين اقدام نمايند. به عبارت ساده ‎تر بيمارستان ها نظير مراکز مخابرات، آتش ‎نشانی و مراکز پليس، از جمله مراکزی هستند که تا آخرین لحظات شرایط بحرانی در حال خدمت رسانی بی وقفه هستند.

در نتیجه، اهمیت استفاده از مصالح با کیفیت و ساختارهای استاندارد در ساخت این بیمارستان مورد توجه کارفرما بوده است. انتخاب مصالح و ساختارها در چنین فضایی باید به گونه ای باشد که بتوان به عملکرد مناسبی در خصوص عایق صوت، مقاومت در برابر حریق و … دست یافت. با توجه به اهمیت بالای آرامش و آسایش بیماران در محیط های درمانی، با استفاده از پنل های آکوستیک گچی کی پلاس در ساختارهای سقف این بیمارستان، آلودگی صوتی و کیفیت انتشار صدا به حد قابل توجهی کنترل شده است و طرح هـاي متنـوع و قابليت رنگ آميـزی این پنل ها ظاهـري زيبا و متفـاوت را در محيـط ايجـاد کرده است. همچنین جهت بهینه سازی مصرف انرژی و مقاومت در برابر حریق، انواع ساختارهای دیوار جداکننده و دیوارهای پوششی در این پروژه استفاده شده است.