دیوار جداکننده

معرفی، انواع و کاربرد های دیوار جداکننده در ساختمان

قابهای فولادی و صفحات روکشدار گچی اجزای اصلی دیوارهای جداکننده هستند. دیوارهای جداکننده کاربری و مزایای بسیاری دارند و امکان استفاده از عایق حرارتی، صوتی و ویژگی های دیگری را نیز فراهم میکنند.

دیوار جداکننده چیست؟

دیوارهای غیر باربری که نقش تقسیم فضاهای داخلی ساختمان را دارند، این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع C,CW و U,UW بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند و دیوار جداکننده نامیده می شوند.

کاربرد دیوار جداکننده چیست؟

علاوه بر نقش دیوارهای جداکننده در تقسیم فضای ساختمان، فضای خالی داخل دیوار جدا کننده نیز امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد. این یک قابلیت بسیار مهم دیوار جدا کننده محسوب می شود.

درزهای میان صفحات دیوار جداکننده نیز به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری می شود و سطحی یکپارچه و بدون درز با قابلیت رنگ آمیزی، کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگر فراهم می شود.

انواع دیوار جدا کننده کی پلاس

دیوار جداکننده W111

در واقع W111 ساختار پایه دیوار های جدا کننده کی پلاس می باشد. ساختاراین دیوار شامل یک ردیف سازه یک لایه پنل در هر طرف می باشد. استفاده از حداقل مصالح ممکن جهت اجرای دیوار، سطح اشغال بسیار کم و سادگی اجرا از ویژگی های این نوع دیوار می باشند. دیوار W111 برای تقسیمات داخلی واحد های مسکونی، اداری و یا هر کاربردی که اجرای یک دیوار با سرعت اجرایی بالا و حداقل مصالح و هزینه مطرح باشد، استفاده می گردد.

دیوار جداکننده W112

W112 یک دیوار جداکننده با قابلیت‌های فنی فراوان است. ساختار این دیوار شامل یک ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می‌باشد. این نوع دیوار علی رغم وزن و سطح اشغال بسیار کم، دارای مشخصات عملکردی بسیار خوبی بوده که بارزترین آن‌ها مقاومت مکانیکی بالای آن است. 

دیوار W112 در محل‌هایی که ارتفاع بلند دیوار مدنظر باشد و یا در محل‌هایی که در معرض ضربه و یا تحت بارگذاری سنگ، کاشی، کابینت و سایر بارهای طره‌ای هستند، بکار می‌رود. دیوارهای لابی، راهرو، راه پله، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و مدارس از جمله محل‌هایی هستند که این ساختار در آن‌ها به کار می‌رود.

علاوه بر مقاومت مکانیکی بالا، این ساختار دارای عایق صوتی بالا و عملکرد مناسب در برابر حریق نیز می‌باشد.

دیوار جداکننده W115

دیوار جداکننده W115 در مواردی استفاده می شود که عایق صوتی قابل توجه مورد نظر باشد. ساختار این دیوار شامل دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می باشد. این دو ردیف سازه به وسیله نوار فوم Kplus از یکدیگر جدا شده که در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت دیوار به سمت دیگر نقش مهمی دارد.

همچنین نوع زیرسازی به کار رفته در این دیوار، امکان استفاده از عایق های صوتی را در دو لایه امکان پذیر می سازد که نتیجه آن کاهش قابل ملاحضه انتقال صوت از یک سمت دیوار به سمت دیگر می باشد. W115 ساختار بسیار مناسبی برای دیوارهای جداکننده بین واحدهای مسکونی، اطاق های هتل و بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها به شمار می رود.

دیوار جداکننده W116

دیوار جداکننده w116 کی پلاس، در محل هایی نظیر سرویس های بهداشتی که حجم و تراکم تاسیسات زیاد است، مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این دیوار شامل دو ردیف سازه و دو لایه پنل در هر طرف می باشد. این دو سازه با فاصله از یکدیگر اجرا شده و با استفاده از برش های از پنل، به یکدیگر متصل می شوند.

اجرای دو ردیف سازه، امکان عبور تاسیسات مکانیکی را بدون تداخل با زیر سازی فلزی امکان پذیر می سازد. علاوه بر سلول های تر، این دیوار در محل قاب های بادبند دار نیز به کار می رود (در این حالت، بادبند ها در فاصله بین دو ردیف سازه قرار می گیرند).

کاربری انواع دیوار جداکننده کی پلاس

دیوار تاسیساتی

 • در مواقعی که دو لایه قاب فلزی، با یک فاصله مشخص از یکدیگر نصب می شوند، این امکان وجود دارد که از فضای ایجاد شده برای عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی بهره گیری کرد. زمانی که تأسیسات در فضای خالی دیوار قرار گرفته و در دسترس قرار می گیرد، علاوه بر رفع مشکل خوردگی و کم شدن هزینه تعمیرات، دستیابی به تأسیسات، تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری راحت تر می کند.

دیوار پیرامون بازشوی آسانسور

چاه های آسانسور از جمله مناطق حریق است، در نتیجه دیوارهای چاه آسانسور باید با توجه به ساختارهای مقاوم در برابر حریق طراحی و اجراء شوند. به همین جهت، امکان بهره گیری از ساختارهای دیوار پوششی مستقل از دیوار زمینه وجود دارد.

دیوار مقاوم در برابر اشعه رادیوگرافی

دیوار جداکننده‌ای که مقاوم در برابر اشعه رادیوگرافی است، باید از موادی ساخته شده باشد که قابلیت جذب اشعه رادیوگرافی را داشته باشند. برای مثال، این دیوارها باید از موادی مانند بتن با مقاومت بالا در برابر اشعه‌ی X ساخته شده باشند.

دیوار مقاوم در برابر حریق

دیوارهاي کی پلاس توسط صفحات روکشدارگچی مقاوم در برابرحریق می تواند تا میزان ۱۸۰ دقیقه در برابر حریق مطابق استاندارد هاي بین المللی مقاوم شوند. ساختار هاي داراي کد حریق داراي ضوابط و جزئیات ویژه هستند که براي استفاده از این نوع ساختار ها هماهنگی با دایره پشتیبانی فنی کی پلاس توصیه می شود.

دیوار عایق صوتی و حرارتی

رسیدن به بیشترین میزان عایق بندی صوتی و حرارتی، با کم ترین ضخامت، توسط دیوارهای کی پلاس امکان پذیر می باشد. این موضوع علاوه بر تامین الزامات مقررات ملی ساختمان، باعث کاهش هزینه های تاسیسات مکانیکی تا ۳۰ درصد می شود.

دیوار تزئینی

دیوارهای کی پلاس دارای انعطاف معماری بسیار عالی می باشند. به همین جهت می توان طرح های گوناگون معماری را با استفاده از این ساختارها اجرا نمود.

مزایای دیوار جداکننده کی پلاس

 • سرعت اجرایی بالا
 • دقت بالا در اجرا
 • اجرای بسیار آسان
 • عملکرد لرزه ای مناسب
 • دستیابی به مشخصات فنی
 • مورد نیاز طراح
 • دسترسی و تعمیرات آسان
 • تاسیسات
 • انعطاف معماری بالا
 • قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده
 • حمل و نقل آسان و ارزان
 • قابلیت ترمیم و تعویض

اجرای دیوار جداکننده چگونه است؟

به صورت کلی ابتدا رانرهای کف و سقف اجرا می شوند سپس استادها به طور قائم داخل رانرها قرار میگیرند و بعد صفحات قرارداده می شوند. برای بررسی کامل مراحل اجرا می توانید به کاتالوگ دیوارهای جداکننده رجوع کنید.

کاتالوگ دیوار جداکننده

کاتالوگ های رسمی کی پلاس همواره بروزترین اطلاعات فنی و الزامات ساخت را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. از کلیات ساختار تا جزئیات سیستم های دیوار جداکننده، مراحل اجرا و نکات حایز اهمیت را می توانید در این کاتالوگ مشاهده کنید. دانلود کاتالوگ ها >>

نصب و اجرا دیوار جداکننده

کی پلاس به صورت دوره ای اقدام به آموزش نصابین مجرب می نمایید و در سامانه خدمات کی پلاس برای هموطنانی که قصد استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک نظیر دیوار جداکننده را دارند، این امکان را فراهم کرده است تا بتوانند به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنند، و از مزیت نصابین مورد تایید، و محصولات اصلی کی پلاس برای اجرای پروژه بهره مند شوند. آشنایی با سامانه خدمات >>