معرفی مجموعه هتل امیران

سفر کردن همیشه برای ما به معنای داشتن تجربه‌های جدید و لذت‌بخش است و ممکن است برخی اوقات به دلایل کاری نیز اتفاق بیافتد. یکی از مولفه‌های انتخاب هتل اقامت داشتن در فضایی آرام و دل‌پذیر است، جایی که بتوان دور از دغدغه‌های روزمره لحظاتی خوشایند در کنار خانواده گذراند یا برای حضور در جلسات کاری آماده شد.

پروژه‌ای که در این پست از وبلاگ کی پلاس قصد معرفی آن را داریم، مجموعه هتل امیران واقع درشهر نیشابور، شهری تاریخی و زادگاه عمر خیام می‌باشد. مجموعه هتل امیران نیشابور با هدف گسترش رونق گردشگری وایجاد تجربه ای باکیفیت برای توریست ها و بازدید کنندگان طراحی شد و به عنوان سمبلی از فرهنگ و تاریخ این شهر در مرکز نیشابور قرار گرفت. این مجموعه زیربنایی نزدیک به 20.000 متر مربع دارد که در دو بخش مجزا شامل هتل 4 ستاره بین المللی و یک مرکز تجاری متصل به هتل، ساخته شده است. هتل مجموعه شامل 48 اتاق مهمان با چشم انداز زیبا و امکانات تفریحی مختلف مانند رستوران، کافی شاپ، سالن برگزاری مراسم، بام سبز (roof garden)، استخر و فضاهای متنوع دیگر می باشد.

برای طراحی این مجموعه مسابقه ای با جوایز نفیس به داوری بهترین اساتید معماری ایران (دکتر داراب دیبا و زنده یاد مهندس بهروز احمدی) برگزار گردید و  طرح جناب آقای مهندس باقرلی و سرکارخانم مهندس وکیلی با نظر هیئت داوران برای این مجتمع برگزیده شد. طراحی کاملا مفهومی این مجموعه، یادآور معماری گذشته ایرانی در قالب ظاهری مدرن و امروزی در شهر تاریخی و زیبای نیشابور می باشد و سازه تمام بتنی و فونداسیون گسترده این پروژه با رعایت کامل استانداردهای ساختمانی و مقاوم در برابر زلزله طراحی شده است. اصول معماری کلاسیک ایرانی در این بنا بسیار مشهود است، مانند استفاده از محور و نظام هندسی قوی در مرکز، تداوم فضایی، استفاده از نور طبیعی و سیستم های کنترل آب و هوا، باغ ایرانی، در نظر گرفتن مقیاس انسانی و بسیاری از موارد دیگر.

محل قرارگیری اتاق مهمان ها در پشت حیاط تعبیه شده تا آرامش و آسایش بیشتری برای آن ها فراهم شود و از همهمه و شلوغی ورودی و مرکز تجاری به دور باشند، همچنین برای حفظ بیشتر آرامش مهمان ها و جلوگیری از انتقال صوت میان اتاق ها با استفاده از دیوار جداکننده کی پلاس، عایق صوتی بالایی در محیط ایجاد شده است. این ساختار  در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت دیوار به سمت دیگر نقش مهمی ایفا می کند. همچنین نوع زیرسازی به کار رفته در این دیوارها، امکان استفاده از عایق های صوتی را در دو لایه امکان پذیر می سازد که نتیجه آن کاهش قابل ملاحظه انتقال صوت از یک سمت دیوار به سمت دیگر می باشد که برای دیوارهای جداکننده بین واحدهای مسکونی، اتاق های هتل و بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

برای دیوارهای اصلی نیز از ساختار دیوار پوششی کی پلاس استفاده شده است. این دیوارها ساختارهایی هستند که جهت تکمیل نازک کاری و اصلاح خصوصیات فیزیکی مانند عایق صوت یا حرارت، پوشش معماری و یا بازسازی سطوح دیوار های بنایی (دیوارهای با مصالح سنتی) موجود در ساختمان به کار گرفته می شوند. محل قرارگیری اتاق مهمان ها در پشت حیاط تعبیه شده تا آرامش و آسایش بیشتری برای آن ها فراهم شود و از همهمه و شلوغی ورودی و مرکز تجاری به دور باشند، همچنین برای حفظ بیشتر آرامش مهمان ها و جلوگیری از انتقال صوت میان اتاق ها با استفاده از دیوار جداکننده کی‌پلاس، عایق صوتی بالایی در محیط ایجاد شده است. 

این ساختار در جلوگیری از عبور صدا از یک سمت دیوار به سمت دیگر نقش مهمی ایفا می کند. همچنین نوع زیرسازی به کار رفته در این دیوارها، امکان استفاده از عایق های صوتی را در دو لایه امکان پذیر می سازد که نتیجه آن کاهش قابل ملاحضه انتقال صوت از یک سمت دیوار به سمت دیگر می باشد که برای دیوارهای جداکننده بین واحدهای مسکونی، اتاق های هتل و بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها گزینه بسیار مناسبی می باشد. برای دیوارهای اصلی نیز از ساختار دیوار پوششی کی پلاس استفاده شده است. این دیوارها ساختارهایی هستند که جهت تکمیل نازک کاری و اصلاح خصوصیات فیزیکی مانند عایق صوت یا حرارت، پوشش معماری و یا بازسازی سطوح دیوار های بنایی(دیوارهای با مصالح سنتی) موجود در ساختمان به کار گرفته می شوند. 

همچنین با استفاده از سقف کاذب مشبک با قابلیت جذب صوتی بالا عملکرد صوتی این ساختمان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به طور کلی، طراحی و ساخت هر بنایی بسته به کاربری آن دارای الزاماتی در طراحی و اجرا می باشد و انتخاب ساختار مناسب در مراحل اولیه طراحی و  دستیابی به جزییات فنی صحیح و حل مشکلات اجرایی یکی از چالش های همیشگی کارفرمایان بوده است. شرکت کی پلاس با ارائه خدمات وسیعی از لحظه شروع پروژه و پیشنهاد ساختارهای ساخت و ساز خشک، بسته به کاربری و محل قرار گیری پروژه تا آموزش و بازرسی بر کیفیت اجرا همیشه سعی دارد که نیاز مشتریان خود را با بالاترین کیفیت تامین نماید.

شما نیز می توانید برای انتخاب ساختار مناسب در پروژه خود با واحد پشتیبانی فنی تماس گرفته و با ارسال مشخصات پروژه خود، به صورت رایگان بهینه‌ترین ساختارها را با توجه به الزامات طرح و نیز مقررات ملی ساختمان دریافت نمایید.شرکت کی‌پلاس جهت ارتقا سطح ساخت و ساز در کشور و حرکت اصولی و درست به سمت استفاده از مصالح نوین، این خدمت را به صورت رایگان در اختیار کلیه درخواست کنندگان قرار می دهد.  لطفا جهت استفاده از این خدمت، درخواست خود را به همراه نقشه، به آدرس ایمیل technical@kplus.ir ارسال و تاییدیه آن‌ را از داخلی ۱۱۸۹ دریافت نمایید.